E-Posta Girişi Canlı Yayın
 

Boğazlıyan Şeker Mamülleri ve Entegre Tesisi

Yıllarca hasreti çekilen ve bu gün çiftçinin gözbebeği olan  Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi, 1 Temmuz 2005 tarihinde yapılan temel atma töreni ile inşaat, imalat ve montaj çalışmaları 14 ay gibi şaşırtıcı bir süre içerisinde tamamlanmış ve bugün itibariyle bu dev kuruluş Anadolu İnsanı’nın hizmetine sunulmuştur.

Dünyanın en son teknoloji ile donatılmış tesisi olan Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi, 920 dekar alan ve 60.000 metrekare kapalı alan üzerinde, nominal kapasitesi 10.000 ton/gün, maksimum kapasitesi ise 12.000 ton/gün olan bir tesistir. Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi 47 gün süren 2006–2007 deneme kampanyası süresince, 183.000 ton pancar işlenmiş olup, 15.750 ton kristal şeker, 9.920 ton melas işlemiştir. Kampanya süresince günlük 4.067 ton pancar işlenmiştir.

Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi, en son teknoloji ile donatılmış olmasının yanında, Türkiye’nin ve Dünya’nın en modern şeker fabrikası olarak inşa edilmiştir. Ayrıca Türkiye de şeker sanayinde ilk defa kullanılacak olan yatay şeker silosu, iyon değiştiriciler ve sürekli pişirim aparatları, dünyanın en modern şeker tesisi olan Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi’nde mevcut bulunmaktadır.

Tesis, kapasite hacmi, düşük yakıt tüketimi, pancar kalitesinin yüksekliği, seçilen makine ve ekipmanların son teknoloji ürünü olması, verimliliğin yüksek olması neticesinde, fizibil bir yatırım olduğunu ve Türkiye’nin en kârlı şeker fabrikası olacağını kanıtlamıştır.

Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi’nde ayrıca, son yıllarda yenilenebilir teknoloji adı ile gündeme gelen biyobenzin üretim tesisi kurulması çalışmalarına da başlanmıştır.
 Tesiste, biyobenzin üretimi yapılması, gerek ülke tarımında kalkınma gerekse yeni enerji kaynaklarını devreye sokma amacıyla kurulmaktadır. Teknoloji devi tesiste üretilecek olan biyobenzin melas ve koyu şerbet gibi şeker pancarı mamullerinden üretilecektir. Ayrıca biyobenzin de kullanılacak olan şeker pancarı, kota dışında kalacağından, kota sınırlamasından dolayı azalan şeker pancarı üretiminin arttırılması da hedefler arasındadır.
Tüm dünyada kabul görmüş şeker fabrikasyonu teknolojileri kullanılan Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi, tarımsal kalkınma açısından büyük bir önem arz etmektedir. Tesis teknolojik donanımları ile Türkiye’nin en kârlı ve en teknolojik tesisi olmuştur. Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi, kurulmuş olduğu bölgede yarattığı istihdam ve bölge ekonomisine sağladığı girdi bakımından da ülke ekonomisine önemli oranda katkıda bulunmaktadır.
Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi çiftçimizin geleceği için yapılan en büyük yatırımlardan birisidir…

Fotoğraf Galerisi

 
Tasarım ve Programlama - Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Bilgi İşlem Müdürlüğü
Bu site en iyi Internet Explorer 7.0 üzeri ve Firefox 3.0 üzeri versiyonlarda görüntülenir.