E-Posta Girişi Canlı Yayın
 

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI

TÜRKİYE’NİN İSMİNE GÜVENDİĞİ KURULUŞ

56 yıl boyunca Türkiye’nin en büyük Şeker Fabrikası olarak, Türk insanının hayallerini süsleyen, onlarca nesli yapılan sayısız yatırım sayesinde bugünlere kadar gururla taşıyan Kayseri Şeker Fabrikası, aradan geçen yarım asırlık zaman sonunda, Türkiye’nin hatta Dünya’nın dahi bu yatırımları dikkatle takip ettiği bir tarım şirketi haline gelmiştir.

Bu büyük umut fabrikasının, Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. ismi ile kurulmasına, Bakanlar Kurulu’nun 26.11.1954 tarihli kararı ile izin verilmiş, 7 Nisan 1954 tarihinde düzenlenen görkemli tören ile temeli atılan Kayseri Şeker Fabrikası, 24 Ocak 1955 tarihinde makine montajına ve 2 Ekim 1955 tarihinde deneme kampanyasına başlamıştır. Bu dev tesis, 6 Kasım 1955 tarihinde merhum başbakanımız Adnan Menderes tarafından işletmeye açılmıştır.

1955 yılında 12 milyon lira sermaye ile kurulan ve bölgede bulunan çiftçilerin ürettiği pancarı işleyen Kayseri Şeker Fabrikası, günümüz yıllarında yaşadığı atılım süreci içerisinde, kurulduğunda günlük 1800 ton olan pancar işleme kapasitesini bugün itibariyle 12 bin tona çıkararak, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli şeker fabrikası olma özelliğini ele geçirmiştir.

Bugün itibariyle yıllık cirosunu 700 milyon YTL’ye yükselten Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş., Kayseri, Sivas, Yozgat ve Nevşehir illerine bağlı 295 köyde sözleşmeli pancar ekimi yapmakta olup, bölge ekonomisi adına çok önemli bir rol oynamaktadır.

“Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” içerisinde kendine hep üst sıralarda yer bulan Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş., bu azimli gayreti ile de ismini Güven kelimesi ile yan yana yazdırarak, başarısını tekrar tekrar gözler önüne sermiştir.

2001 yılı itibariyle başarıdan başarıya koşan Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş., 2009-2010 pancar alım kampanyasında 2 milyon 250 bin ton pancar işleyip, 330 bin ton kristal şeker ve 88 bin ton melas elde etmeyi planlayarak “Türkiye’nin en büyük şeker fabrikası” olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.

 
Tasarım ve Programlama - Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Bilgi İşlem Müdürlüğü
Bu site en iyi Internet Explorer 7.0 üzeri ve Firefox 3.0 üzeri versiyonlarda görüntülenir.