AGÜ’DEN KAYSERİ ŞEKER AR-GE ZİYARETİ

AGÜ’DEN KAYSERİ ŞEKER AR-GE ZİYARETİ

Abdullah Gül Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu Rektör yardımcısı ve bazı Bölüm Başkanları ile birlikte Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezini ziyaret ederek birlikte ortak projeler geliştirilmesi kararlaştırıldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Üniversite Sanayi İşbirliği Modelinin en iyi uygulama örneklerinden biri olarak seçilen Şeker Sektörünün  ve Kayseri’nin ilk Ar-Ge Merkezi olan Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi  2014 yılında kurulmuş olup bünyesindeki 10 adet araştırma laboratuvarında   40  tanesi araştırmacı olmak üzere  51 personel ile  7 adedi TÜBİTAK destekli  olmak üzere 16 proje  yürütülmekte olduğu belirtildi.

Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu; Üniversite –Sanayi işbirliği çalışmaları kapsamında Ar-Ge merkezlerinin güzel bir köprü olacağına inanıyorum. Bu kapsamda Kayseri Şeker ile ortak projeleri geliştirebiliriz dedi.

AGÜ heyetinin ziyareti esnasında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Şeker sektöründe  örnek teşkil eden Kayseri Şeker  AR-GE Merkezinde  yapılan çalışmalar ve projelerdeki başarıları  itibarı ile de Türkiye’de  örnek olacağına inanıyorum. Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu hocamla birlikte ziyaret gelen öğretim üyelerimizle birlikte Üniversite-Sanayi işbirliği hususunda yaptığımız görüşmelerden  hayırlı sonuçlar temenni ediyoruz dedi.

 Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi ziyaretine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Alan, Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Erk Hasanoğlu, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Durandurdu, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Çağrı Güngör, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim T. Özdür, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kevser Kahraman, Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Bal’da katıldı

araştırmaları ve projeleri ile Ülkemizde Şeker Pancarı Tarımının gelişimi ve Şeker pancarının üretim aşamalarında çiftçilere yardımcı olacak projeler üretmeyi hedefleyen  Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezindeki ziyarette Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Başkan Vekili Atilla Yalçın Yönetim Kurulu Üyelerinden İsmail Avşar, Mustafa Demir, Nizamettin Çatak, Abdullah Borazan, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez,

Ar-Ge Müdürü Hülya Herdem ve Ar-Ge Birimi personeli hazır bulundular.