BAŞKAN AKAY: TURHAL ŞEKER İLE İLGİLİ TOKAT’TA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

BAŞKAN AKAY: TURHAL ŞEKER İLE İLGİLİ TOKAT’TA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Tokat İlindeki basın mensupları ile bir araya gelerek Turhal Şeker Fabrikası hakkında bilgilendirme yaptı ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Ziraattan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kazım Duygulu ile Turhal Şeker Fabrikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Yüksel’le birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Turhal Şeker Fabrikasının bölge için önemine dikkat çeken Akay, "Biz ihaleye girdiğimiz önceki dönemden itibaren diğer şeker fabrikaları içinde çeşitli değerlendirmeler, spekülasyonlar yapılıyor. Kotası buradan götürülecek, fabrika taşınacak, Sigara Fabrikası kapatılmış Şeker Fabrikası da kapatılır mı? gibi spekülasyonlar yapılıyor. Açık ve net bir şekilde söylüyorum, Kayseri Şekerin hiç bir şekilde gündeminde ajandasında Turhal Şeker Fabrikasının kapanması gibi bir husus söz konusu değil. Tek kelime bile bu konuda değerlendirme yapılması mümkün değil. Kayseri Şeker Fabrikası şeker üreten bir kuruluş, şeker sektörünün önemli bir aktörü ve Turhal Şeker Fabrikasını güçlü bir şekilde çalıştırmak ve  gelecekte var etmek için bu işe talip oldu ve aldı" diye konuştu.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; "Türk Şeker, 25 şeker fabrikasından 13’ünü sattı 12 şeker fabrikası kaldı. Türk Şeker, önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde sektörden tamamen çıkacak. Bu sektörü ayakta tutabilecek güçlü kuruluşlara ihtiyaç var. Bunu da sektör içerisinde başarılı bir şekilde yapacak olan kuruluş Kayseri Şekerdir. Ben temenni ederim ki sektörde olanlarda sektöre yeni girenlerde bu başarıyı ortaya koysunlar. Bu fabrikaları güçlü şekilde çalıştırsınlar işletsinler isterim. Çünkü buna ihtiyaç var şeker sektörünün varlığını sürdürmesi lazım"

Kamuoyunda Turhal Şeker Fabrikasının kapatılacağı yönündeki söylemlere karşı Akay, açıklamalarına şöyle devam etti: "Kötü örnek bizim için örnek teşkil etmez. ’Tokat’ta sigara fabrikası satıldı, kapandı. Şeker Fabrikası da kapanır mı?" kötü bizim için örnek olmaz. Sigara fabrikasını alan biz değiliz. Başkasının yaptığı hatanın sorumlusu da biz değiliz bedelini de biz ödemek zorunda değiliz. Hiçbir şekilde Turhal Şeker Fabrikasına emsal teşkil etmez Sigara Fabrikasının travması anlıyorum ama bu bize artık örnek olarak gösterilmesin. Bizlere de Turhal Şeker Fabrikası  kapatılacak mı diye soru sorulmasını istemiyoruz. Bizim kalbimizde gönlümüzde böyle bir şey yok. Ama alnımızda böyle bir yazımı yazıyor diye sormak durumunda kalıyoruz. Bundan da olumsuzu kötüyü çağrıştırmak iyi bir şey değil. Bizde artık Tokat’ın bir parçası olduk, burası bizim bir parçamız oldu. Tokatlı hemşerilerimizden rica ediyorum bize bir daha şeker fabrikası kapanacak mı diye soru sorulmasın. Turhal Şeker Fabrikası  kapanmayacak, kapanmayacak, kapanmayacak" dedi.