İMECE USULÜ İLE PANCAR SÖKÜMÜ TOKAT’IN ZİLE İLÇESİNDE YAŞATILIYOR

İMECE USULÜ İLE PANCAR SÖKÜMÜ TOKAT’IN ZİLE İLÇESİNDE   YAŞATILIYOR

 

Tokat’ın Zile İlçesi Boldacı Köyü Muhtarı ve pancar çiftçilerinden Arif İş;  Biz Boldacı Köyündeki 160 hane halkı olarak  atalarımızdan gördüğümüz üzere  imece usulünü yani  komşu yardımlaşması ve dayanışmasını   yaşatıyoruz.

Örnek olarak bu sezonda ben pancar sökümünde biraz geç kaldığım için Köyümüzdeki diğer çiftçi arkadaşlarım hep birlikte destek vererek İmece usulünde birlikte pancarımızın söküm yaptık. Bu  konuda  komşularımızdan Allah razı olsun. Bu uygulama sadece Boldacı köyümüzde var. Pancar dışında diğer ürünlerinde her aşamasında bu yardımlaşma köyümüzde yaşatılmaya devam ediyoruz. Köyümüzde kimin ne işi varsa komşular davet edilmeden çıkar gelir ve işin ucundan tutar. Köylümüz bir birini mahcup etmez.

Turhal Pancar çiftçisi ve Nakliyeci Hüseyin Güler;  30 yıllık pancar çiftçisi ve kamyoncuyum. Nakliyeci olarak Kayseri Şeker’in bize vermiş olduğu Boztepe ve Reşadiye kantarından pancar çekiyoruz.

         Fabrikanın  çalışma standartları çok güzel. Fabrikanın içindeki çalışma standartları da  daha güzel, her taraf temiz ve düzenli. Fabrikada disiplin var ve çok güzel. Önceden 12 saat sırada bekliyorduk şimdi günde 2-3 sefer atabiliyoruz.