İSPANYADA 31.BEYİN KONGRESİNDE NBŞ’NİN OLUMSUZ ETKİLERİ TARTIŞILDI

İSPANYADA 31.BEYİN KONGRESİNDE  NBŞ’NİN OLUMSUZ ETKİLERİ TARTIŞILDI

 

Avrupa Nöropsikofarmakoloji, 31 nci Beyin Kongresi İspanyanın Başkenti Barselona’da yapıldı.

 Kongreye Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezinden Biyolog Yeliz Taşçı  “Nişasta Bazlı Şekerin insan sağlığı ve beyin  üzerindeki olumsuz etkileri” posteri ile katıldı.

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezinden Biyolog Yeliz Taşçının “Nişasta Bazlı Şekerin insan sağlığı ve beyin  üzerindeki olumsuz etkileri” posteri,  dünyanın çeşitli ülkelerinden kongreye  katılan  Bilim insanları tarafından yankı buldu.

“Nişasta Bazlı Şekerin insan sağlığı ve beyin  üzerindeki olumsuz etkileri” konulu posterin danışman hocası Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Cem Süer  tarafından hazırlanan Inhibition Extracellular Signal-Regulated Kinases ½ Rescues the Decay of Long-term Potentiation in the Dentate Gyrus in vivo:Implication on Alzheimer’s disease” başlıklı çalışması ise  ECNP-Grand  ödülüne layık görülmesi çalışmanın önemini bir kez daha ortaya koydu.

         Yeliz Taşçı’nın Poster sunumu ile ilgili olarak Kongre  katılımcıları, poster çalışmasının  daha genişletilerek Cem Süer’in  Alzheimer hastalığı çalışması ile bütünleşmesi konusunda çeşitli önerilerde bulundular. Kongre Katılımcıları Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenecek olan ECNP -2019 kongresine  “Nişasta Bazlı Şekerin insan sağlığı ve beyin  üzerindeki olumsuz etkileri” çalışmasının genişletilip verilerin çoğaltılarak sunulması önerilerinde bulundular.

Kayseri Şeker Ar-Ge Merkezi personellerinden Biyolog Yeliz Taşçı; Bu çalışmalar sonucunda, mısır şurubunun yani Nişasta bazlı şeker’in şeker pancarından elde edilen şeker’den  daha fazla fruktoz içermesi, nedeni ile proje kapsamında denek olarak kullanılan sıçanlarlar üzerindeki olumsuz etkilerinin insan  sağlığı için de olumsuz yönde etkileyebileceğine dair bilimsel  çalışmalar yeni bir boyut kazanabileceğini belirtti.