KAYSERİ ŞEKER; YEM BİTKİLERİ TEMİNİ İÇİN BÖLGE ÇİFTÇİLERİNİN GELİRİNE 11 MİLYON KATKI SAĞLIYOR

KAYSERİ ŞEKER;  YEM BİTKİLERİ TEMİNİ İÇİN BÖLGE ÇİFTÇİLERİNİN GELİRİNE 11 MİLYON  KATKI SAĞLIYOR

 

Kayseri Şeker  iştiraklerinden olan Pandoğa şirketinin yıllık ihtiyacı olan üç bin ton arpanın bir kısmını karşılayacak olan  700 dekar araziye ekimi yapılan larende cinsi arpanın hasadına başlandı.

Kayseri Şeker- Pandoğa şirketi bünyesinde hizmet veren Gemerek Etçi Damızlık Sığır Yetiştirme Çiftliği,  Pınarbaşı-Pazarören Besi Çiftliği, İncesu Gebe düve çiftliği olmak üzere üç çiftlikte yaklaşık dört bin Büyükbaş hayvan bulunmakta olup bu tesislerin kaba ve kesif yem ihtiyaçları bölge çiftçilerinden karşılanmaktadır.

Kayseri Şeker Bünyesindeki üç tesisin  ihtiyacı olan iki bin 500 ton Yonca’nın tamamı ile ihtiyaç olan arpanın bir kısmı  kuruma ait arazilerde üretilirken bölge çiftçilerinden; kaba ve kesif yem için  üç bin ton arpa, 24 bin ton mısır silajı,  bin ton danelik mısır,  üç bin ton sap balyası alımı yapılarak yaklaşık 11 Milyon TL katkı sağlanmakta olduğu belirtildi.

Konu ile ilgili olarak Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay yaptığı açıklamada; “Her üç tesisimiz, bölgemiz için önemli bir yatırım olması yanında Tesislerin ihtiyacı olan  yem bitkilerinin bölge  çiftçilerimizden alınarak  onların üretimlerine katkı sağlanması ve hayvancılık konusunda da rol model bir yatırım olma özelliğini de taşımaktadır.

En büyük hedefimiz Türk çiftçisinin gelirini artırmak, işini kolaylaştırmak ve geliştirmek, ileri tarım uygulamalarını yapma ve başarma konusunda dünya ile yarışır hale getirmektir. Bu güne kadar yaptığımız pek çok uygulama ve başardıklarımızla Kayseri Şeker, Şeker sektöründe ve Kooperatifçilikte Türkiye´de örnek noktaya gelmiştir” dedi.