KAYSERİ ŞEKER’E UNILEVER SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM KODUNA UYUM SERTİFİKASI

KAYSERİ ŞEKER’E UNILEVER SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM KODUNA UYUM SERTİFİKASI

Tarımsal faaliyetleri ve şeker sektörü açısından sürdürülebilir tarım alanında, bugünün ve gelecek kuşakların haklarına sahip çıkma gayreti içerisinde olan Kayseri Şeker, dünyanın önde gelen hızlı tüketim ürünleri firmalarından olan Unilever’in 2018 yılında vermiş olduğu “Sürdürülebilir Tarım Koduna Uygunluk Belgesi”ni (In Accordance With The Unilever Sustainable Agriculture Code And Scheme Rules) yeniledi.

         Kayseri Şeker, çiftçilerin pancar yetiştirme sürecinde kullandığı tohumdan, gübreye, tarladan, işletmeye varıncaya kadar geçen sürecin her aşamasında yapılan tüm faaliyetlerde, çevreye ve sürdürülebilir tarıma öncelik veriyor. Bu anlayış ve hayata geçirdiği uygulamalarıyla, dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri şirketlerinden olan Unilever’den almış olduğu Sürdürülebilir Tarım Koduna Uygunluk Belgesi'ni yenilemiş bulunmaktadır.

         190’dan fazla ülkede; gıda, içecek ve dondurma, ev bakım, güzellik ve kişisel bakım ürünleriyle her gün 2,5 milyar tüketiciye ulaşan Unilever’in Kayseri Şeker’e uygunluk vermesi ülkemiz ve şeker pancarı tarımı açısından önem arz etmektedir.

         Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Sürdürülebilir Tarım Koduna Uygunluk Belgesi'nin, ülkemiz şeker sektörü ve şeker pancarı tarımı açısından da önemli olduğunu belirterek, Kayseri Şeker'in 2020 hedeflerinde sürdürülebilir tarım uygulamaları kapsamında, bölge ve çiftçi sayısını artırarak devam ettirme azim ve kararlılığında olduğunu belirtti. Bu amaçla konuya gösterdikleri önemin bir ifadesi olarak Kayseri Şeker  bünyesinde Sürdürülebilir Tarım Müdürlüğü kurulduğunu söyledi.

         Başkan Akay; “Tarımın dayanağı toprak, su ve doğadaki çeşitliliktir. Sürdürülebilir tarım ise, tarım yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamaları içerir. Bu kapsamda Kayseri Şeker’in dünyanın önde gelen firmalarından olan Unilever’den aldığı Sürdürülebilir Tarım Kodu'na Uygunluk Belgesi ile tarladan sofraya sürdürülebilir tarım uygulamalarımız uluslararası firmalar tarafından da tescillenmiş oldu” dedi.

Kayseri Şeker’in ayrıca; Çift Yıldız Uygunluk Belgesi, TS EN ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi, TS EN ISO 22000 ve FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistemi Belgesi, TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi, TS EN ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi Belgesi, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi, TS 861 Ürün Standart Belgesi, Helal Gıda Uygunluk Belgesi, Yerli Malı Belgesi, Kosher Belgesi yanında Sosyal Sorumluluk adına da Sedex, URSA ve SGP belgelerine de sahip olduğu belirtildi.

 

Bu Sayfayı Sosyal Medyada Paylaş