KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI 107 GÜN KAMPANYA DÖNEMİ İLE REKOR KIRDI

KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI 107 GÜN KAMPANYA DÖNEMİ İLE REKOR KIRDI

Kayseri Şeker Fabrikası    2017-2018 Kampanya döneminde 107 gün çalışarak  yeni bir rekora daha imza attı.Bu kampanya döneminde başlattığı  Randevulu Pancar Sökümü ve Tesellüm seferberliğinde ilk yıl olmasına rağmen büyük başarı sağlandığı açıklandı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikalarında bu kampanya döneminde toplam 2 Milyon 835 bin  ton  şeker pancarı işlenerek 400 bin ton şeker, 650 bin ton yaş küspe, 16.463 ton kuru küspe,120 bin ton melas üretimi gerçekleştirildiğini ve  aynı zamanda İstihdam Seferberliğinde  İl Birincisi olan Kayseri Şeker’in 2017-2018 kampanya dönemini “Rekorlar Yılı”  olarak ilan edildiğini belirtti.

Kayseri Şeker Fabrikasının 63. Kampanya dönemi içerisinde çalışıp izne çıkacak olan çalışanlara hitaben konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; 107 gün süren Bir kampanyayı daha  hayırlısı ile sonuçlandırmayı nasip ettiği ve bize böyle bir mutluluğu yaşattığı için Cenab-ı Allaha şükrediyorum. Fabrikalarımızda işlerin daha başarılı bir şekilde yürümesi, şirketin gücünün en doğru şekilde değerlendirilmesi için, elinden gelen bütün gayreti gösteren samimiyetle işe sahip çıkan herkese şükranlarımı sunuyor ve  teşekkür ediyorum ellerinize sağlık Allah razı olsun dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Bu sene işlenen pancarla elde edilen randıman ve verim  en yüksek seviyede gerçekleşti. Bunda sizin dikkatinizin, gayretinizin, işi sahiplenmenizin yanısıra çiftçimizin bu randevu sistemine uymak istemesi ve  buna sahiplenmesinin de  elbette çok büyük katkısı var. Bu sayede  bu başarılar sağlandı.

Biliyorsunuz daha kampanya devam ederken pancar fiyatı tespit edildi ve 27-28 Aralık tarihlerinde Çiftçilerimizin alacakları ödendi. Geçen sene de bunu böyle yapmıştık bu sene de böyle yaptık bundan sonra da inşallah Allah ömür verdikçe bu işi yaptıkça böyle yapmaya da devam edeceğiz.

Biz bunu hep beraber başardık. Ama Türkiye’deki Şeker Fabrikalarının daha hiçbir tanesi ne fiyat belirledi ne de ödeme zamanını belirledi. Bunu aslında biz yaparken tabi kendi çiftçimizin hakkını korumak daha alın teri kurumadan hakkını ödemek için yapıyoruz ama aynı zamanda Türkiye’deki diğer fabrikalarda örnek olsunlar diğer çiftçilerde bundan bir an önce faydalansın diye de yapıyoruz dedi.

Başkan Akay başarı elde edilirken izlenen yolu da kısaca şöyle özetledi; Türk tarımının geleceği açısından önem arz eden   Şeker pancarı tarımından geçimini sağlayan çiftçilerin gelir kapısının kapanmaması ve çiftçimizin AB standartlarında üretim ve verimlilik oranlarının yakalanması gerekiyordu. Bu kapsamda, Şeker pancarı  ekiminde münavebeye riayet,  tarla hazırlığı, coğrafi şartlara uygun tohum seçimi, ilaçlama, hastalık ve zararlılarla mücadele uygulamaları, ekim-söküm ve nakliye esnasında  oluşan zayiatların önlenerek verimliliğin artırılması, pancarda şeker oranının yükselmesi konuları geliyordu. Kayseri Şeker olarak bu konularda uzmanları çiftçilerle buluşturmak suretiyle beş yıl süresince eğitim seminerleri düzenlendik ve başarıyı da yakaladık dedi.

63. Kampanya kapanış törenine;  Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinden Harun Halıcı, Hurşit Dede, Denetim Kurulu Üyelerinden Menderes Baran, Av. Kaan savruk, Mehmet Güntay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, Yönetim Kurulu Üyelerinden Abdulkadir Güneş, İsmail Avşar, Mustafa Demir, Nizamettin Çatak, Abdullah Borazan, Kayseri şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Kayseri Pancar Kooperatifi Müdürü Uğur Metiner,  Genel Müdür yardımcıları İsmail Gedik, Hulusi Yüksel, Sırrı Doğanlı ve çalışanlar katıldılar.