KAYSERİ ŞEKER; GÜNEŞ ENERJİ SANTRAL (GES) GÜCÜNÜ ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR

KAYSERİ ŞEKER; GÜNEŞ ENERJİ SANTRAL (GES)  GÜCÜNÜ  ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR

Kayseri Şeker, atıl durumdaki pancar alım (kantar)  arazilerine Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurmaya devam ediyor.

Kayseri Şeker,  ilk Güneş Enerji santralini 2014 yılında Kayseri-Kocasinan  İlçesi Süksün bölgesindeki atıl durumdaki kantar arazisine kurdu. 2016 yılında aynı bölgeye ikinci Santrali kuran Kayseri Şeker 2017 yılında Yozgat İli Boğazlıyan İlçesi Devecipınar köyü ve Yenifakılı İlçesindeki kantar arazilerine  de güneş enerji santrallerini kurmak suretiyle bünyesine 4 adet GES dahil etmeyi de başardı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay Kayseri Şeker’in Güneş Enerji santralleri ile ilgili olarak; 500 kilovat gücündeki ilk santrallerini 2014'te Süksün bölgesinde atıl durumdaki pancar alım sahasına kurduklarını, bu tesise ilave olarak 1 Megavat gücündeki Süksün GES-2 santralinin 2016 yılı şubat ayında devreye alındığını belirtti.

Başkan Akay; 2017 yılı yatırımları kapsamında ise Yozgat İli Boğazlıyan İlçesi Devecipınar köyü ve Yenifakılı İlçesine de her biri 1 Megavat gücünde güneş enerji santrallerin kurulduğunu, bu iki santralin de üretime geçmesi ile birlikte  dört tesiste toplam yaklaşık olarak yılda 5 Milyon kilovat saat elektrik enerjisinin  üretilmesinin hedeflendiğini ve bu  tesislerde 12 kişinin istihdam edildiğini söyledi.